«Тиха украинская ночь»… чи Думка щодо «СВОБОДИ»… виборів 12 року.

Артём Сопов

Чи не всі українські політологи стверджують, що 5% бар’єр стане перепоною для потрапляння у наступний парламент таких політичних сил, як ВО «Свобода» та УДАР.

Якщо із УДАРОМ ситуація і справді не піддається аналізу, то із ВО «Свобода» справа інша.

Перше, необхідно нагадати, що результат ВО «Свободи» на останніх місцевих виборах по Україні склав 5,1%,навіть не будемо говорити, про «вкрадені» голоси.

Друге,частина Західної України, Галичина (Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська області) на момент проведення останніх виборів Президента України мала 24 округи. В цілому ж до терміну «Західна Україна» відносять від 5 до 10 областей, це обов’язково – Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Чернівецька; найчастіше – Волинська та Рівненська; іноді – Вінницька, Житомирська, Хмельницька. Так от на цій території розташовано 65 округів. Навіть без Закарпатської та Чернівецької області, які на місцевих виборах дали не поганий результат Регіонам, це 55 округів. Не факт, що на всі ці округи буде мати вплив ВО «Свобода», але знову ж таки аналізуючи останні Українські вибори, можна казати, що електоральна база «Свободи» вже не обмежується тільки Галичиною, це ще й Волинська, Рівненська та Хмельницька області з їх 17 округами, тобто досить впевнено можна говорити, що ВО, може потенційно розраховувати на перемогу у 41 окрузі.

Третє, необхідно нагадати, що на останніх місцевих виборах навіть у таких областях, як Запорізька – 1,5%, Дніпропетровська – біля 2%, Черкаська – 2,5%, і навіть у місті Харкові – 2,5%, ВО «Свобода» отримала значний результат, цей список ще можна продовжувати далі. Тобто, Свобода практично вийшла на схід країни.

Четверте, не так важко підрахувати, при якій явці, якій відсоток голосів необхідно отримати на підконтрольній території (тобто на тій території, де з великою долею впевненості можна говорити про можливість захисту результату) для подолання 5% бар’єру та потрапляння до Верховної Ради.

Наприклад, при явці у 60% в цілому по країні, базові та потенційно базові області електорату ВО «Свободи» повинні дати близько 1 мільйон 100 тисяч голосів виборців, при приблизній кількості мешканців у цих областях (Галичина та Волинщина, Рівненщина та Хмельниччина) – 6 мільйонів 610 тисяч виборців, приблизна кількість голосів для кожної області в середньому дорівнює 16,65%. Нагадаю, що на Галичині на місцевих виборах до облрад, цей відсоток значно перевищував 30%.

П’яте, цікаво було б подивитися соцдослідження після прийняття 5% бар’єру, адже він (бар’єр) повинен подіяти на виборців централізуючи, тобто ті хто хотів голосувати за РУХ, УНП, КУН та інших, тепер остаточно зрозуміють тезу про «викинуті на вітер» голоси і будуть голосувати, за прохідних та за тих хто на межі. Особливо це повинно сказатися на ВО «Свободі».

Шосте, дуже сильно пересікається з п’ятим. До ВО «Свободи», як до такої, що на межі подолання можуть (і велика вірогідність того, що так воно і буде) влитися партії, які у найближче десятиліття не зможуть подолати такий бар’єр.

Сьоме, необхідно врахувати місце, де буде ніч підрахунку голосів і підписання протоколів.

Все про «сьоме» я закінчу.

Таким чином, ВО «Свобода» має велику вірогідність отримання на мажоритарних округах значної кількості голосів та подолання 5% бар’єру.

У цифрах це буде виглядати так:

Мажоритарна: 20–40 мандатів.

Списки: (рахувалося по останнім дослідженням соціологічної групи «Рейтинг» на початок листопада 2011 року з нашим додавання ВО «Свободи» та її потенційних 5,1% отриманих на місцевих виборах): біля 20 мандатів.

От і маємо, що ВО «Свобода» мінімум, може розраховувати на 20 мандатів, а максимально на 60 (на сьогодні це граничний потенціал ВО), і мати фракцію у Верховній Раді чи не більшу ніж партія Фронт Змін, яка на сьогодні, не може, особливо розраховувати на значну перемогу у мажоритарних округах, а за списками по тому ж соцдослідженню (знову ж таки враховуючи «Свободу») матиме 36 мандатів.